Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

NSW club golf results - Thursday

 

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: J Wye (29) B Wye (15) 51. 2B Scr: K McGuire N Wood 37. Men: A: D Tindale (11) 41. B: B Wye (15) 38. C: M Maloney (21) 39 cb.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: D Conn (45) C Knudsen (39) 45. K Hemingway (22) 38 cb.

AVONDALE: Men: Stableford White: A: A Bowman (5) 40 cb. B: I Dear (15) 41. C: B Markwell (22) 43. A Scr: S Gresham 38.

BALGOWLAH: Women: Stableford: J Kemp (37) 20.

BANKSTOWN: Women: Stroke: 2B: K Johnston E Swibel 68. C'ship: Div 1: F Hunter (17) 80. Div 2: K Johnston (34) 74. Div 1 Scr: D Young 98. Div 2 Scr: A Asawa 104.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: W Prideaux (26) 35.

BAYVIEW: Women: Stroke: Medal of Medallists: Div 1: D Danielson (20) 73. Div 2: J Longworth (26) 72. Div 3: K Dipper (32) 74. Stableford: Div 1: K Gadaleta (19) 37. Div 2: J Longworth (26) 37. Gold: Div 3: K Dipper (32) 37.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: G Thomson (12) 41. B: L Moresi (16) 41. C: M Emerton (28) 43.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: B Nunn (13) 37. B: P Herrick (20) 38. C: A Gray (30) 46. . 2B: H Raju (23) A Gray (30) 55.

BLACKHEATH: Women: Stableford: K Tolhurst (36) 37.

BOTANY: Veteran: Stableford: S Waller (19) 41.

BOWRAL: Women: Stableford: S Harrison (23) 35.

BREAKERS: Women: Stableford: Team Agg: B Dwyer (22) C Kim (22) S Hopkins (13) J Adlard (19) 89.

BRIGHTON LAKES: Mxd: Stableford 2B: White: D Hawkins (20) L Blake (29) 51 cb. A: D Holton (9) 43. B: P Shanahan (18) 45. C: L Blake (29) 44.

CABRAMATTA: Stableford Veteran Men: White: W Sanders (19) 40. Women: President's Trophy: E Burton (23) 37. Captain's Trophy: A Casey (19) 38.

CAMDEN: Men: Stableford 2B Agg: Black: L Morgan (18) R Zelesco (12) 82. 2B Agg Scr: R Bolton N Hoskin 62 cb. A: D Coombes (10) 43. A Scr: N Hoskin 33. B: L Morgan (18) 43. B Scr: T Vellacott 23 cb. C: J Lee (20) 42. C Scr: R Byles 20. Challenge: L Morgan (18) 43 cb.

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: M Keane (17) 39. M McMillan (9) 38. Veteran Women: G Marsden (16) 37. L Garrard (30) 35.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: S Song (35) D Kim (9) 47 cb. Men: D Kim (9) 40. Women: H Park (15) 39.

CASTLE HILL: Women: Stroke: Div 1: Y Kim (16) 72. Div 1 Scr: L Harris 80. Div 2: D Clarke (25) 66. Div 2 Scr: R Munt 95. Div 3: J Dow (39) 73. Div 3 Scr: M Frost 108.

CASTLECOVE: Women: Stableford: 9-hole: N Aitken (30) 20.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: H Toovey (16) 39. Div 2: J Wong (26) 37. Div 3: S Smith (36) 40.

CONCORD: Men: Stableford 2B Agg Scr: White: M Edgtton C Gough 58.

CROMER: Women: Stableford: A: L Smith (27) 31. B: L Roberts (44) 38.

CRONULLA: Men: Stableford: A: T Hyde (12) 41. B: G Tilling (19) 43 cb. C: K Titmuss (32) 43. Scr: I Macauley 37.

DUNHEVED: Women: Stableford: Captain's Trophy: T Jones (26) 39. President's Trophy: C Patterson (29) 33.

EASTLAKE: Men: Stableford White: G Lang (14) 39. Women: P McCanna (24) 40.

ELANORA: Men: Stableford: D Sylvester (24) 44.

EVERGLADES: Women: Stableford: 2B: J Welsby M McCarthy 44. Div 1: W White (22) 37. Div 2: S Balneaves (32) 37. Div 3: N Mayes (41) 34.

FAIRFIELD: Snr Stableford 2B Multi: Yellow: R Hilton (21) A Hemenko (30) 115. A Hemenko (30) 50. Hole in one: P Goodman

FOX HILLS: Veteran: Stableford: Split Six: E Karbon (24) S Lal (12) F Ponsamy (13) K Siow (8) 90.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: American Foursome: A: V Hughes P Johnson 68.875. B: S Frost N Jurksaitis 71.75. C: C Reeves S Armstrong 74.375.

GLENMORE: Mxd: Stableford: 2B: M Kobryn (12) T Krone (18) 47. M Kobryn (12) 40.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: I Shoulder G Michalk 50. Men: Black: A: D Barry (9) 39. B: R Kimberley (17) 40. C: T Nettle (27) 41. Women: J Perks (33) 36.

GOSFORD: St ableford: P Roberts (34) 35 cb.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: Div 1: C Moran (24) 36. Div 2: C Jennens (35) 35.

HORIZONS: Mxd: Stableford: P Starr (15) 39.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Div 1: B Scott (16) 42 cb. Div 2: T Payne (25) 42 cb.

KOGARAH: Women: Stableford: Div 1: R Burgess (18) 32. Div 2: M Main (29) 38.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: H Renny (23) I Gribble (17) 49. 2B Scr: J Kennedy P McFarlane 36 cb. A: J Kennedy (6) 37. B: K Mitchell (17) 39. C: G Thompson (23) 42 cb.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: F Tzavellas (13) P Gioukaris (17) (Eastlake) 55. 2B Scr: W Baldwin S McGee 42. A: S McGee (0) 40. B: P Gioukaris (Eastlake 13) 47. C: J O'Brien (30) 42.

LONG REEF: Women: Stroke: C'ship: Div 1: A Starc bt J Bowen 2-1. Div 2: M Russell bt G McCorby 21st. Div 3: N Crump bt J Sandvoss 1up. Stableford: Div 1: K Sloane (12) 31. Div 2: M Rowland (28) 35. Div 3: A Brown (34) 33. 9-hole: M Matheson ( 25) 21.

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: A: S Katrakilis (19) 40 cb. B: C Rodgers (25) 41 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Irish Team: D Buda (32) I Nabavi-Tabrizi (24) P Woodhouse (21) M Platter (29) 127 cb. Hcp: J Rogers (6) 43. Scr: J Rogers 37.

MONA VALE: Women: Par Team: Yellow:  J Whitmore (22) C Egan (33) J Alcock (17) S Cole (14) 13 up. Scr: P Nettleton J Branch N Hosking C Eustace .

MOORE PARK: Men: Stableford White: D Cawse (24) 43. Women: Stroke: Bowl: G Finke (15) 69. Scr: L Quilliam (1) 72.

MUIRFIELD: Women: Stableford: Div 1: T Skuodas (10) 35. Div 2: J Davis (26) 35. Div 3: M Knudson (36) 37. Stroke: Chick o' Walk: Div 1: M Kim (14) bt J Doherty (10) 5-4. Div 2: K Stafford (30) bt J Benjamin (29) 6-5. Div 3: L Brooks (30) bt R Maltman (37) 1up.

NELSON BAY: Men: Stableford: J Townsend (25) 38. Women: Div 1: R Shaw (12) 37. Div 2: T Wasilewicz (38) 42.

NORTH RYDE: Women: Stableford: M Peters ( 31) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Quartly S Penny 51. 2B Scr: L Cheung B Storer 38. S Penny (27) 44. A: G Francis (8) 40. B: P Peterson (14) 40. C: E Haysom (24) 40.

NOWRA: Women: Stableford: Div 1: S Beazley (19) 36. Div 2: M Jennings (28) 36. Div 3: D Hewat (34) 32.

NSW: Women: Stableford: Div 1: L Buckley (11) 41. Div 2: A Bennett (31) 34. Yellow: J Oliver (35) 41.

OATLANDS: Women: Stroke: A: C Kim (19) 74 cb. B: J Watts (26) 71. C: P Fallance (36) 76 cb. Scr: L Gyzen (6) 81. Gold Medal: L Gyzen (6) 75 cb.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: I Middleton (33) A Walker (26) 80. I Middleton (33) 46. Women: 9-hole: C Cannon (36) 21.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: A: J Eyles (25) 38. B: D Callaway (42) 37. Scr: H Sneath 28. 9-hole: H Gray (37) 18 cb. S Tribe (31) 18.

PENRITH: Women: Stableford: J Ogle (9) 42 cb. J Abbott (27) 42.

PYMBLE: Women: Stroke: C'ship: Div 1: L Dickinson bt S Bennett 1up. Div 2: A Finnegan bt S O'Donnell 4-3. Div 3: G Westgarth bt K Onishi 4-2. Div 4: S Hornery bt C Carol 5-4. Stableford: C Southwell (25) 35 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: T Clifford (33) J Gayleard (14) 47. 2B Scr: C Fiadino (1) L Diserens (9) 41. Stableford White: A: C Fiadino (1) 40. B: J Geyleard (14) 42. C: B Olivier (21) 40. Green: T Murphy (24) 40 cb.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: Medal: A: L Barrie (7) 41. B: S Shephard (14) 40. C: J Betts (19) 42. D: J Klipp (31) 37. Scr: S Armstrong (4) 35.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: Split Six: J Anderson (15) T Khanna (14) 74. Div 1: J Anderson (15) 42. Div 2: D Crossman (18) 39. Scr: D Limbach 32.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B: White: E Theofore (The Coast 31) J Finnane (24) 51. 2B Scr: D Loumanis W Wang 42. A: G Katrib (10) 39. B: K Koton (17) 41 cb. C: J Finnane (24) 38. Visitor: J Nguyen (20) 37. Scr: H Crowe 39. B Clementson (PGA) 42. Hole in one: B Clementson at 19th. 2B: Gold: M Jackso n (11) W Glen (27) 45. W Glen (27) 39. Women: J McDade (17) 33.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: P McGuffie (+1) B Young (1) 47. 4B Scr: A Wright P McGuffie 44. A: B Young (1) 40 cb. B: V Dunn (17) 39. C: P Seo (28) 41.

STRATHFIELD: Women: Stroke: Div 1: J Shin (19) 68. Div 2: E Kim (25) 70. Stableford: G Kwak (35) 34.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: G Pearson (22) 36. M Byrnes (22) 35. Div 2: L Norris (40) 41 cb. J Chilton (31) 41.

THE COAST: Stableford: Veteran Men: P Haren (19) 37. Women: M Grundy (37) 34.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: A Jayawardena (20) J Cashman (17) 94. Men: A: M Franklin (Links Shell Cove 8) 40. B: J Cashman (17) 42. C: R Staks (28) 43. Women: L Saxby (41) 39 cb. Scr: G Dick 34 cb. Hole in one: R Staks at 8th.

TUNCURRY: Medley: Stableford: P Greer (20) 38.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Cha (22) 35. B: F Kim (45) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White : R Shackley (23) F Killeen (16) 51 cb. 2B Scr: D Duguid G Donald 41. Veteran: S Fava (22) 45. B Hazell (15) 40 cb. A: G Keeley (11) 44. B: B Williams (20) 42 cb. C: A Rosier (30) 42.

WARRINGAH: Men: Stableford White: P Hartmann (24) 39. Women: R Barr (35) 40.

WENTWORTH FALLS: Mxd: Stableford: 2B: S Maloney (30) L Wilson (31) 48. Men: S Pole (10) 40. Scr: J McInnes (7) 75. Women: S Maloney (30) 41.

WINDSOR: Men: Stableford: 4B: J Banting (14) J Kellner (13) 46. Mxd: G Gamble (45) I Gamble (32) 51. Women: J Geeves (31) D Haigh (33) 44 cb. Men: G Chapman (9) 43. Women: C White (21) 40.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: K Gargan (38) 34.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: A: J Peters (11) 41. B Herring (9) 39. B: B Malvern (20) 42. B Ryan (18) 41. C: N Catterall (26) 42. B Allan (27) 38.

24 January 2020
Fifteen major champions. That’s the number that depicts the strength of the field for the ISPS Handa Women’s Australian Open. Read more
22 January 2020
Brittany Altomare had a great 2019, but she's hopeful Royal Adelaide will provide her that breakthrough LPGA Tour victory. Read more
Inside The Ropes
18 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Stableford: S Hambley R Nielsen 40 J Arnold 39 T James F Cox G Wholagan 38. more
18 November 2019
BARDWELL VALLEY: Stableford: C Jones (11) 34. more
Golf Australia